هزینه ساخت آیفون 8 هفتصد دلاری چه میزان برای اپل تمام می شود؟

براساس تحقیق تازه موسسه IHS Markit و به نقل از وب سایت بلومبرگ هزینه ساخت آیفون 8 و آیفون 8 پلاس کمی گران تر از نسل قبلیشان برای اپل هزینه بر دار بوده. هزینه تقریبی ساخت ارزان ترین مدل از آیفون 8 که مدل 64 گیگابایتی است چیزی در حدود 247.51 دلار می شود که نسبت به سال گذشته و فرآیند ساخت آیفون 7، حدود 10 دلار گران تر شده است.

این افزایش هزینه ساخت در مورد آیفون 8 پلاس کمی بیشتر است و حدود 18.08 دلار گران تر از سال گذشته هزینه بر شده و به جای 270.88 دلار، 288.08 دلار خرج روی دست اپل می گذارد. البته اپل برای جبران این افزایش قیمت اصلاً بی خیال نبوده و هر کدام از آیفون های امسال خود را 50 دلار گران تر می فروشد.

 

Feature1

 

دلیل افزایش یافتن هزینه ساخت آیفون 8 نسبت به نسل قبلی مواردی همچون استفاده از دوربین، پردازنده و حافظه های بهتر مطرح شده است. همچنین امسال حداقل حافظه ای که برای آیفون 8 در نظر گرفته شده 64 گیگابایت است. اپل سال قبل مدل 32 گیگابایتی آیفون 7 را فقط 50 دلار ارزان تر از آیفون 8 شصت و چهار گیگابایتی در سال جاری می فروخت.

این غول کوپرتینویی امسال بابت ارتقای حافظه های 32 گیگابایتی به 64 گیگابایتی 6 دلار بیشتر پرداخت کرده و در کنار آن، استفاده از تراشه A11 به جای تراشه A10 هم حدوداً 5 دلار برایش هزینه بر تر است.

در مورد با ارزش ترین قطعات آیفون 8 و آیفون 8 هم باید گفت که نمایشگر و بدنه شیشه ای گران ترین اجزای تشکیل دهنده این دو هستند و نسبت به نسل قبلی نیز ارتقا پیدا کرده اند. همچنین اضافه شدن قابلیت شارژ بی سیم هم 2 دلار ارزش ساخت آیفون 8 را بالاتر برده است.

مسئله مهمی که همیشه در مورد اختلاف زیاد هزینه ساخت و برچسب قیمت نهایی آیفون ها مطرح می شود، این است که خرج های دیگری که اپل بر روی بخش تحقیق و توسعه و طراحی سخت افزاری و نرم افزاری گوشی های هوشمندش هزینه کرده به هیچ عنوان در این مقوله گنجانده نمی شوند. علاوه بر هزینه خرید قطعات تشکیل دهنده، هزینه های دیگری مثل بسته بندی و ارسال هم در این آمار تقریبی محاسبه نشده است.

 

Feature2

یک نظر درباره “هزینه ساخت آیفون 8 هفتصد دلاری چه میزان برای اپل تمام می شود؟